" type="application/rss+xml" href="http://Puchatkowy.blox.pl/2013/01/Media-o-Mediach-czyli-Dlaczego-Jestem-Idiota.rss"/>
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Media o Mediach czyli "Dlaczego Jestem Idiotą"

"Znany dziennikarz sportowy" Krzysztof Stanowski opublikował w Internecie swoisty manifest o tym, że – mówiąc w uproszczeniu – media ogłupiają ludzi. Piszę "znany dziennikarz" w cudzysłowie, bo ja go akurat zupełnie nie znam (zapewne dlatego, że średnio interesuję się sportem w mediach).

Teza ogólna: media karmią nas papką, za to nie wiemy co się naprawdę dzieje na świecie, kto nim rządzi i co jest naprawdę ważne.

Próbka tekstu:

Wiem, że Anna Mucha jeździ mercedesem, a nie wiem, kto rządzi Izraelem.

Wiem, że Doda rozstała się z chłopakiem, a nie wiem, kto rządzi Izraelem. (…)

Wiem, że Ewa Farna tyje, ale nie wiem, kto rządzi Chinami.

Wiem, że nowy iPhone jest dłuższy niż stary, a nie wiem, kto rządzi Chinami.

Jestem idiotą.

Wniosek:

Coś jest nie tak z przekazem medialnym.

"Coś jest nie tak z przekazem medialnym"?

A może jednak coś jest nie tak z panem Stanowskim i tymi, którzy przyklaskują jego tezie?

Od kogo zależy to, co czytam i na co zwracam uwagę? Zawsze myślałem, że głównie jednak ode mnie. Nie mam pojęcia, czym jeździ Anna Mucha - wiem o tej pani tyle, że to aktorka którą widziałem w jednym chyba filmie (no cóż, może akurat gra w tym typie kina, który nie przyciąga mnie przed ekran). Ewa Farna? Słyszałem w radiu ze dwie jej piosenki, ale fakt że utyła jakoś umknął mojej uwadze.

A może nie "umknął"? Może po prostu nie czytam "Plotków", "Pudelków", "Faktu" i innych plotkarskich "mediów"?

Za to owszem, wiem kto jest premierem Izraela, wiem kto rządzi w Chinach i co się zmieniło w tym kraju po ostatnim zjeździe KPCh. Wiem też wiele innych rzeczy.

A przecież, panie Stanowski, mamy - jak sądzę - dostęp do tych samych informacji, do tych samych mediów, tych samych stron internetowych.

Więc jak - czy to wina mediów i dziennikarzy? Czy jednak dokonywanych przez nas każdego dnia wyborów?

Innymi słowy - proszę wybaczyć - trudno mi zrozumieć, dlaczego zwala Pan na media i dziennikarzy winę za własną głupotę i za to, że zamiast zainteresować się światem czyta Pan "Pudelki"... Z całego Pańskiego tekstu z jednym stwierdzeniem jestem zmuszony się zgodzić: rzeczywiście, czytając Pański manifest odnoszę wrażenie, że jest Pan idiotą.

Tylko czy to na pewno wina mediów?…

A przy okazji: "Pudelki" funkcjonują dlatego, że ludzie chcą je czytać. Nie oszukujmy się: nikt o tyciu młodocianej gwiazdki czy samochodzie popularnej aktorki nie pisze "dla idei". Można się oburzać na "płytkie media", ale gdyby nie było ludzi chętnych na tę papkę, to nikt by jej nie produkował.

"Z kogo się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!" - że zacytuję klasyka...

 

 

poniedziałek, 07 stycznia 2013, puuchatek

Polecane wpisy

  • Na szybko / Na politycznie

    Nie śledzę - jak kiedyś - na bieżąco programów informacyjnych, nie oglądam wiadomości w TV (za nerwowy jestem…), czasami wysłucham newsów w radiu jadąc s

  • Nierzeczywistość

    Czasami mam takie wrażenie, że to wszystko toczy się obok mnie. Dzieci, szkoły, zakupy, obiady, cała ta codzienna krzątanina. Liście na drzewach żółkną i c

  • Nad Książką

    Czytam Murakamiego. Nikt chyba nie pisze o samotności tak, jak on. Jego bohaterowie zawsze - prawie zawsze - są samotni. Nawet, jeśli mają jakichś przyjaciół, j

Komentarze
2013/01/07 15:27:37
Tja... No to ja jestem niedzisiejsza. To znaczy, dla jasnosci, polityka akurat nie jest moim konikiem, i nie staram się na bieżąco spijać doniesień gazetowych. Ale w zyciu nie widzialam na oczy "Pudelka" ;D i nie twittuje, etc etc... Chyba wole ksiazki...:P
Ale za to mam spenetrowany internet, gdzie poszukiwać transkrypcji starych nut :P Owszem, mam konto na Hej Zbuku, bo potrzebuję tego medium. Natomiast zyję w blogiej nieswiadomosci kto jest obecnie na firmamencie gwiazdą jasniejącą :)))
-
Gość: zarejestrowananielka, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/01/08 00:50:03
Tak, ale...
Obronić wybór "nie wiem, kto jest przewodniczącym KPCh + nie wiem, kim jest Anna/Magda M."... I nie powiedzieć o gwiazdce "gwiazdka" ani "wiem wiele innych rzeczy"... Mam nadzieję, że to możliwe.
-
2013/01/08 00:56:56
Chyba jestem na dobrej drodze?
W każdym razie rejestracja & logowanie mnie przerosły.